E-pensja opinie – Zarządzanie projektami – jaki program wybrać i jak zwiększyć produktywność teamu

e-pensja - zarządzanie projektami

 

Podczas realizacji projektów potrzebujesz wsparcia? W tym celu świetnie może sprawdzić się specjalistyczny program, który umożliwia skuteczne zarządzanie projektami. Zmniejsz koszty projektu, czas realizacji i zyskaj jeszcze więcej korzyści. Jakich? Przekonaj się w dalszej części tego artykułu oraz sprawdź, jaki program warto wtedy wybrać.

Czym jest zarządzanie projektami?

Zarządzanie projektami to proces, podczas którego wyznaczony kierownik zajmuje się planowaniem, rozporządzaniem zadań i kontrolowaniem pracy zespołu projektowego. Prawidłowe zarządzanie sprawia, że każdy pracownik wie, jakie zadania ma wykonać, aby realizacja określonego celu przebiegła w wyznaczonym terminie i w wyznaczonym standardzie jakościowym.

Jednak to nie wszystko, gdyż podczas realizacji projektu kierownik zajmuje się także dopilnowaniem, aby nie był przekroczony zamierzony budżet.

Projekt wymaga podjęcia sporej liczby decyzji i wykonania różnych czynności, aby ograniczyć ryzyko i niepowodzenie. Dopiero kiedy zwrócimy uwagę na wszystkie te aspekty, a także wdrożymy odpowiednie metody, zyskamy pewność, że pozytywne zamknięcie projektu będzie jak najbardziej w naszym zasięgu.

Dlatego, jeśli dopiero w najbliższym czasie chcesz zająć się jego wdrażaniem, to zwróć uwagę na najskuteczniejsze metodyki zarządzania projektami. Dzięki temu będziesz mógł osiągnąć oczekiwane korzyści. Nie wiesz, jaka metoda zarządzania projektami wybrać w swojej firmie? Poznaj zatem najpopularniejsze metodyki, oto one:

  • Waterfall – polega na tym, że poszczególne zadania projektu wykonywane są po sobie, tj. gdy jedno zadanie zostanie zakończone, można rozpocząć kolejne, duży nacisk kładzie się tutaj na proces planowania i tworzenia harmonogramu oraz kosztorysu.
  • Agile – to elastyczny sposób myślenia, który polega na tym, że z założenia nie jesteśmy w stanie zaplanować z góry całego cyklu życia projektu, dlatego wyznaczamy cele i do nich stopniowo dodajemy kolejne plany, następuje tutaj duża otwartość na zmiany.
  • Kanban – to jedna z najchętniej wybieranych obecnie metod w obszarze zarządzania projektami, wiąże się z wizualizacją postępów realizacji zadań. Zadania otrzymują statusu – nowe, w toku i zakończone. Według idei Kanban jednocześnie zbyt duża liczba zadań nie powinna być w toku. Eliminuje przestoje w pracy.

Dlaczego warto wykorzystywać programy do zarządzania projektami?

Skoro już wiesz, że odpowiednie zarządzanie projektami to klucz do tego, aby nastąpił sukces projektu, to pora dowiedzieć się, jak w praktyce zająć się tym procesem. Otóż obecnie zdecydowana większość firm decyduje się na korzystanie z zaawansowanych oprogramowań, które umożliwiają zarządzanie projektami. Program tego typu może zapewnić wiele kluczowych korzyści, na których zyska Twoja firma, gdy zdecydujesz się na to podczas zarządzania projektem.

Wzrost efektywności

W jednym momencie nad projektem może pracować nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Wszystkie te osoby nie muszą być dostępne w tym samym miejscu stacjonarnym, gdyż sama realizacja zadań związanych z danym projektem może odbywać się w sferze wirtualnej. Skoro każdy wie, co ma robić, a przy tym istnieje możliwość kontrolowania, to prace nad projektem odbywają się w znacznie bardziej efektywny i szybszy sposób. Wszystko to poprawia produktywność przedsiębiorstwa i pozwala osiągać wyższe zyski.

Oszczędność finansowa

Koszty subskrypcji programu czy zakupu oprogramowania to inwestycja na lata. Możesz korzystać z niego podczas wielu różnych projektów, które od dziś zawsze będą kończyły się sukcesem. Dzięki temu, że praca przebiega w sposób produktywny i uporządkowany, zadania realizowane są w terminie, a tym samym osiągane zostają wszystkie ustalone cele. Jednocześnie przy stosunkowo niskich kosztach.

Większa kontrola nad zarządzaniem projektami

Nie tylko praca nad projektem odbywa się sprawniej, kiedy korzystacie z gotowego oprogramowania. Z perspektywy kierownika taki program odgrywa niezwykle istotną rolę. Dzięki szablonom oraz możliwościom wyznaczania zadań i podzadań, tworzenie strategii i harmonogramu staje się znacznie łatwiejsze i szybsze. Do zadań kierownica projektu będzie należało śledzenie później postępów związanych z realizacją pojedynczych zadań. Dlatego tak przydatna jest funkcja aktualizacji statusu zadania, np. w toku oraz deadline’y.

Łatwa komunikacja teamu

Podczas zarządzania projektem przy pomocy specjalnie dopasowanego programu, widoczne staje się również polepszenie współpracy pomiędzy specjalistami. Wbudowane chaty czy poczta elektroniczna sprawiają, że nawet dzielące kilometry, nie opóźniają pracy. Kluczowe staje się przede wszystkim to, aby każdy członek teamu został odpowiednio przeszkolony, by praca z programem była dla niego intuicyjna, a wszystkie dostępne funkcjonalności zostały wcześniej doskonale poznane. Dopiero wtedy możliwe stanie docenienie, jak bardzo programy do zarządzania projektami poprawiają i znacząco ułatwiają proces komunikacji teamu.

Poza tym trzeba podkreślić, że gdy plany są przejrzyste i uporządkowane, to nie ma tutaj miejsca na chaos. To również ma istotny wpływ na współpracę w zespole, bo wszyscy wiedzą, co mają robić. Skoro każdy ma wytyczoną rolę w projekcie, to skutecznie eliminuje się wszelkie nieporozumienia pomiędzy członkami zespołu.

https://e-pensja.online/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com